در آزمون آنلاین از انتخاب نادرست جلوگیری می‌شود

مقالات

در آزمون آنلاین از انتخاب نادرست جلوگیری می‌شود

اهمیت انتخاب رشته‌ی سال نهم بر کسی پوشیده نیست حتی کسانی که انتخاب خود را سال‌ها پیش انجام داده‌اند بهتر از هر کسی می‌دانند که انتخاب آن‌ها در آن سال چقدر توانسته مسیر زندگی آن‌ها را تعیین کند.
اهمیت انتخاب رشته‌ی سال نهم بر کسی پوشیده نیست حتی کسانی که انتخاب خود را سال‌ها پیش انجام داده‌اند بهتر از هر کسی می‌دانند که انتخاب آن‌ها در آن سال چقدر توانسته مسیر زندگی آن‌ها را تعیین کند. دانش‌آموزانی که در سال نهم می‌خواهند یکی از رشته‌های دبیرستانی را برای ادامه‌ی تحصیلات خود انتخاب کنند، احتمالاً کمتر از دیگران از اهمیت آن اطلاع دارند چراکه احساس می‌کنند در هرجایی که بخواهند، می‌توانند آن را تغییر دهند.

البته باید بگوییم که می‌توان مسیر انتخابی را تغییر داد، فردی که بعد از چند سال متوجه انتخاب نادرست خود می‌شود می‌تواند تا حدودی آن را تغییر دهد و اگر بااراده باشد می‌تواند مسیر خود را به‌کل عوض کند اما باید در نظر داشته باشد که این بازگشت و تغییر، عواقب زیادی خواهد داشت و هزینه و زمان فرد را تلف خواهد کرد. به‌هرحال موفقیت در جهت علایق و خواسته‌ها ارزش آن را دارد که انسان برای رسیدن به آن تلاش کند.

مخاطب امروز مطلب ما دانش‌آموزانی هستند که انتخاب رشته و تعیین مسیر شغلی و تحصیلی و اگر اغراق نکنیم حتی مسیر زندگی خود را می‌خواهند تعیین کنند.
انتخاب رشته درست یا نادرست

هیچ‌کس نمی‌تواند با اطمینان کامل بگوید که این رشته انتخاب درست و یا نادرستی برای یک فرد است. تلاش ما برای آگاهی بیشتر دانش‌آموزان به این منظور است که میزان خطای خود را کاهش دهند و بتوانند مسیری تعیین کنند که مطابق ویژگی‌های فردی و روحی آن‌ها باشد.

عواقب انتخاب رشته‌ی نادرست

همان‌طور که انتخاب رشته‌ی درست می‌تواند در تعیین مسیر زندگی و شغلی فرد مؤثر باشد و زودتر او را به موفقیت برساند، انتخاب نادرست نیز می‌تواند موجب:

افت تحصیلی
دلسردی نسبت به درس و تحصیل
عدم رضایت از شغل و زندگی
هدر رفتن انرژی، زمان و عمر
بی‌انگیزگی
سرخوردگی
استرس، افسردگی و مشکلات روحی
و …

شود. این‌ها تنها بخشی از عواقبی بودند که یک انتخاب نادرست می‌تواند برای یک فرد به وجود آورد.

علایقتان را دنبال کنید

بهترین توصیه و مشورتی که می‌توان برای دانش‌آموزان سال نهم انجام داد این است که آن‌ها را با علایقشان آشنا کنیم تا بتوانند تصمیم درستی بگیرند. زمانی که شخصی رشته و شغل متناسب با علایق و خواسته‌هایش در پیش نمی‌گیرد از انجام آن لذت نخواهد برد و به‌مرورزمان نسبت به انجام آن دلسرد خواهد شد و همیشه در حسرت شغل‌هایی خواهد بود که به آن‌ها علاقه داشت، حتی اگر بازار کار و درآمد فعلی وی از آن بالاتر هم باشد.

پس در نظر داشته باشید که علایق، بیشتر از هر چیزی باید موردتوجه قرار گیرد و باید مهم‌ترین معیار انتخاب رشته‌ی تحصیلی فرد باشد.

علایق و استعدادتان را تطابق دهید

دیگر انتخاب رشته مانند گذشته نیست، علم و تکنولوژی آن‌چنان پیشرفت کرده که افراد می‌توانند به‌راحتی استعدادها و شخصیت خود را بشناسند و انتخاب‌های خود را بر اساس آن انجام دهند.

تست‌های معتبر و آزمون‌های زیادی در این زمینه وجود دارند تا افراد بتوانند استعدادهای خود را کشف کنند، شخصیت خود را بشناسند و متناسب با آن‌ها حرکت کنند. رشته‌ای که متناسب با استعداد شما انتخاب شده باشد و با علایق شما تطابق داشته باشد مطمئناً موفقیت و رضایت بیشتری برای شما جلب خواهد کرد. هرچقدر هم آن رشته بازار کار یا درآمد خوبی نداشته باشد، تلاش شما برای رسیدن به اهدافتان تمامی موانع و مشکلات مسیر را پشت سر خواهد گذاشت.

مشورت را فراموش نکنید

دانش‌آموزان سال نهم به دلیل اینکه در بازه‌ی نوجوانی قرار دارند، مشورت و گوش دادن به نصیحت‌های دیگران را دوست ندارند و احساس می‌کنند مشورت کردن نوعی دخالت در کار آن‌هاست. ازاین‌رو بهتر است مشورت‌ها حالت نصیحتی نداشته باشد، بلکه باید اطلاعات صحیح و درست در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد تا آن‌ها با اراده‌ی خود تصمیم نهایی را بگیرند.

مشورت می‌تواند با خانواده، دوستان، فامیل، مربیان و مشاوران صورت گیرد اما به شما توصیه می‌کنیم برای گرفتن بهترین نتیجه حتماً با مشاوران خبره و باتجربه درزمینه‌ی آموزشی و تحصیلی مشورت کنید چراکه آن‌ها بیشتر از هر کسی در مورد انتخاب رشته، عواقب و پیامدهای انتخاب درست و نادرست آشنایی دارند و بر اساس تجاربی که دارند می‌توانند شما را بهتر راهنمایی کنند.

تحت تأثیر سخنان دیگران قرار نگیرید

توصیه می‌کنیم در انتخاب رشته‌ی خود به حرف دیگران اهمیت چندانی ندهید. برخی از افراد به علت انتخاب رشته‌ی نادرست و پشیمانی که برای آن‌ها به بار آورده سعی می‌کنند شما را به سمت رشته‌هایی سوق دهند که خودشان قصد داشتند در آن تحصیل کنند.

بعضی از خانواده‌ها نیز با دیدن بازار کار و رونق برخی از رشته‌ها می‌خواهند شما را به سمت رشته‌هایی بکشانند که بتوانید درآمد و پول خوبی در آینده به دست آورید. فضای جامعه نیز گهگاه می‌تواند روی انتخاب افراد تأثیر بسزایی داشته باشد. شما باید در فضایی کاملاً بی‌طرفانه و بدون در نظر گرفتن سخنان دیگران انتخاب خود را انجام دهید و به‌غیراز افراد آگاه، باتجربه و موفق با افراد دیگری مشورت نکنید.

انتخاب نهایی

هرچقدر رشته‌ی تحصیلی که شما انتخاب می‌کنید با علایق، خواسته‌ها، ویژگی‌های فردی، ویژگی‌های روحی، جسمی، خانوادگی، استعدادها، مهارت‌ها، شخصیت و… شما هماهنگ باشد و تناسب بیشتری داشته باشد، انتخاب رشته‌ی موفق‌تر و بهتری خواهید داشت و در آینده مشکلات کمتری پیرامون شغل خود پیدا خواهید کرد.

انتخاب رشته، مسیر زندگی شما را تا حدودی تعیین می‌کند البته می‌توانید هنگام شرکت در کنکور نیز تا حدودی این مسیر را تغییر دهید حتی اگر در دانشگاه نیز احساس کردید به رشته‌تان علاقه ندارید می‌توانید آن را تغییر دهید. باید بگوییم راه برای تغییر رشته و مسیر زندگی هیچ‌گاه بسته نمی‌شود اما عمر، انرژی و هزینه‌هایی که در این راه صرف می‌شود موجب می‌شود هر کسی نتواند ریسک برگشت را به جان بخرد و دوباره از نو شروع کند.

همین حالا که شما در این مرحله و این موقعیت قرار گرفته‌اید کمی در مورد انتخاب رشته مطالعه کنید و اطلاعات به دست آورید تا بتوانید بهترین انتخاب را متناسب با زندگی خود داشته باشید.

برای آینده‌ی خود برنامه‌ریزی داشته باشید

بعد از گرفتن تصمیم نهایی و توجه کردن به تمامی نکاتی که در یک انتخاب درست مؤثر هستند، شما باید یک برنامه‌ریزی دقیق برای خود داشته باشید. این برنامه‌ریزی شما باید دارای اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت باشد و تا مسیر شغلی ادامه داشته باشد، یعنی این‌طور نباشد که امروز تصمیم بگیرید تا در آینده یک مهندس کامپیوتر شوید اما در انتخاب رشته‌ی دانشگاهی خود حسابداری را انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید در آینده موفق شوید و از زندگی شغلی و تحصیلی خود رضایت داشته باشید بهتر است از همین امروز برنامه‌ی دقیقی برای آینده‌ی خود بریزید؛ مانند یک صخره‌نورد باتجربه، قدم‌های بعدی خود را قبل از پا گذاشتن در مسیر، تعیین کنید تا در زندگی کمتر شکست بخورید و طعم موفقیت را بچشید.

 


آزمون آنلاین برترین سایت ارائه آزمون در ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

مقالات
آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش چهارم )

آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش چهارم )   مرحله ی تفکر: در مرحله تفکر، با فکر کردن به آموخته های خود، به آن ها مفهوم می دهیم. همچنین با معنا بخشی به متون خوانده شده، به تثبیت حافظه کمک می کنیم. به عنوان مثال بین …

مقالات
آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش سوم )

آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش سوم ) نکات مطالعه برای کنکور – روش مطالعه پس ختام ( PQ4R) یکی از روش های صحیح مطالعه برای کنکور، روش مطالعه پس ختام ( PQ4R) است. این روش یکی از روش های مطالعه موثر، جهت افزایش بازدهی است. …

تماس با خط 1
تماس با خط 2