لعنت به قانون اول نیوتن

مقالات

لعنت به قانون اول نیوتن از آزمون آنلاین

وقتی در دوران راهنمایی با مقدمات درس فیزیک آشنا شدم، این درس برای من به یکی از جذاب‌ترین درس‌های دوران تحصیلم تبدیل شد. شاید مهم‌ترین دلیلش این بوده که فیزیک منعکس‌کننده قوانین طبیعت بوده و همیشه سعی دارد دنیا را به زبان قابل‌فهم‌تری به ما نشان دهد. به قول بزرگی: فیزیک کاربرد ریاضیات در طبیعت است.

اما بیاید به قوانین فیزیک کلاسیک و رفتار خودمان نگاهی دوباره بیندازیم. گاهی اوقات این شباهت‌های عجیب میان این دو انسان را به فکر فرومی‌برد. قوانین اصلی نیوتن در مکانیک را که حتماً به خاطر دارید! پس اجازه دهید خلاصه سه قانون اول را مرور کنیم:

قانون اول: در یک دستگاه مرجع لخت، جسمی که تحت تأثیر یک نیروی خارجی نباشد یا ساکن است، یا با سرعت ثابت در حال حرکت .
قانون دوم: شتابیک جسم برابر است با مجموع نیروهای وارده بر جسم تقسیم‌بر جرم آن. فرمولی که از این قانون برمی‌آید F=Ma به معادله بنیادین مکانیک کلاسیک معروف است.
قانون سوم: هرگاه جسمی به جسم دیگر نیرو وارد کند، جسم دوم نیرویی با همان اندازه و در جهت مخالف به جسم اول وارد می‌کند.

من در این مقاله می‌خواهم کمی با شما در رابطه با اولین قانون نیوتن صحبت کنم. در یک جمله بخواهم این قانون را ساده کنم باید بگویم: همه دوست دارند وضعیت موجود خودشان را حفظ کنند! قانون اول نیوتن، وظیفه و عملکرد ذهن انسان را به زبان ساده بیان می‌کند. حتماً شنیدید که از قدیم گفتن که خواب، خواب میاره. پول، پول میاره. بله هر کس در هر وضعیتی که هست، دوست دارد همان وضع را حفظ کند. شاید حالا دلیل این موضوع را بهتر درک می‌کنیم که چرا برخی وقتی به موفقیت می‌رسند روزبه‌روز موفقیت‌های بیشتری کسب می‌کنند آن‌ها وارد چرخه موفقیت شده‌اند. کار زیاد سختی نکرده‌اند بلکه فقط مقاومت اولیه قانون نیوتن را از سر راه خود برداشته‌اند. واقعیت امر این است که نیروی زیادی را در ابتدا صرف کرده‌اند اما الآن نیاز به نیروی زیادی برای ادامه مسیر حرکت ندارند.

شاید یکی از رازهای ناگفته موفقیت همین باشد که تو در ابتدای کار برای موفق شدن نیاز به نیروی زیادی داریم، همان‌طور که موشک زمانی که می‌خواهد به فضا پرتاب شود حدود 80 درصد از سوختش را قبل از خارج شدن از جو مصرف می‌کند. غلبه بر جاذبه لذت‌های کوتاه‌مدت بهایی است که برای رسیدن به لذت‌های بلندمدت باید بدهیم. یادمان باشد که همیشه شروع کار سخت‌ترین قسمت کار است. این جمله را خیلی دوست دارم به نظر من شاید تنها راز موفقیت همین باشد:
امروز کارهایی را می کنم که دیگران حاضر نیستند انجام دهند تا فردا کارهایی را بکنم که دیگران قادر نیستند انجام دهند.

شاید اگر هنوز در اوایل مسیر هستی، در دلت به قانون اول نیوتن لعنت می‌فرستی اما نباید فراموش کنیم که این قانون سنگ محکی است برای اینکه طبیعت افراد لایق را جدا کند. اگر فکر می‌کنیم که لایق رسیدن به موفقیت‌های بزرگ هستیم باید عاشق این قانون باشیم چون روی دیگر این قانون مهم فیزیک را درک نکرده‌ایم! یادمان رفته که این قانون می‌گوید حفظ وضعیت موجود. کار ما فقط این است که تمام تلاش خود را بکنیم که به وضعیت دلخواه خودمان برسیم؛ پس‌ازآن این قانون همان‌طور که اولش علیه ما بود این بار با ما و به نفع ماست. به زبان ساده‌تر یعنی به ما برای حفظ وضعیت دلخواهمان کمک خواهد کرد. پس هرچه در توان داری به رخ طبیعت بکش و منتظر روزی باش که طبیعت تمام قد تو را در رسیدن به هدف‌هایت کمک کند.
پس بلندشو؛ یه یا علی بگو و برای رسیدن به هدفت قوانین فیزیک را هم خسته کن!

موفقیت در کنکور با موسسه اوج یادگیری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات
آشنایی با رشته مرمت و احیای بناهای تاریخی در موسسه آزمون آنلاین

آشنایی با رشته مرمت و احیای بناهای تاریخی در موسسه آزمون آنلاین رشته حفاظت و مرمت بناهای تاریخی : تعدد، تنوع و اهمیت بناها و محوطه‌های تاریخی و بالا بردن کیفیت توان اجرایی در زمینه مرمت و حفاظت از این بناها، بیانگر ضرورت تربیت متخصص حفاظت و مرمت بناهای تاریخی …

مقالات
آنچه آزمون آنلاین از رشته موزه داری به ما می آموزد

آنچه آزمون آنلاین از رشته موزه داری به ما می آموزد دیباچه: جمع‌آوری و نگهداری آثار و اشیا در مجموعه‌ها و موزه‌ها سابقه دیرینه دارند. لیکن نگرش صحیح امروزی به موزه جایگاه آن را از محل نگهداری و تماشای اشیا به محلی با مشخصات یک مرکز پژوهش و آموزش و …

مقالات
چگونگی راه یابی به رشته نقاشی در آزمون آنلاین

چگونگی راه یابی به رشته نقاشی در آزمون آنلاین می‌گویند “زئوس” و “پاراسیو” از معروفترین نقاشان یونان باستان بودند و با یکدیگر رقابت داشتند. روزی آنها در یک مسابقه نقاشی در حضور مردم شرکت کردند تا بهترین نقاش یونانی انتخاب شود. “زئوس” روی تابلوی خود یک خوشه انگور کشید و …

تماس با خط 1
تماس با خط 2