روش های افزایش تراز برای کنکور

مقالات

روش های افزایش تراز برای کنکور از آزمون آنلاین

این روز ها دغدغه فکری بسیاری از داوطلبان کنکوری این است که چگونه تراز خود را افزایش دهیم؟ چرا در آزمون هایمان هیچ افزایش ترازی نمی بینیم؟ چرا تراز آزمون های آزمایشی مان روی 5000 قفل شده است؟ چگونه تراز 7000 بیاوریم؟

این موضوع بسیار مهم برای شمار زیادی از داوطلبان کنکور مطرح است. در این قسمت روش های افزایش تراز را آموزش می دهیم. اینکه چگونه تراز خود را به شکل واقعی و اصولی افزایش دهید، تا در کنکور که آخرین آزمون آزمایشی است موفق شوید.

 

افزایش تراز در کنکور

اگر افزایش تراز را در اینترنت جستجو کنید مطالبی خواهید دید که جزء بدیهیات هستند. مطالبی که همه آنها را می دانند. مثلا می گویند ساعت مطالعه تان را افزایش دهید. اما دقیقا نمی گویند چگونه!

در صورتی که برای پیشرفت تراز در کنکور باید ابتدا علت پیشرفت نکردن را بررسی کنیم. سپس به راهکارها و روش های افزایش آن بپردازیم. اما چگونه می توانیم پیشرفت تراز واقعی داشته باشیم؟

عدم اعتماد به نفس و نگرش منفی نسبت به موفقیت

اولین موضوعی که در رابطه با عدم پیشرفت مطرح است، دیدن موفقیت در ذهن است. به این معنی که هر موفقیتی را که خواهان آن هستید، باید روزی در ذهن تان دیده باشید. یعنی باید از قبل بدانید که قرار بوده به جایگاهی که امروز هستید، برسید. اکثر کسانی که در آزمون های آزمایشی و کنکور نتیجه مطلوبی نمی گیرند، به خاطر این سه دلیل است:

برای خود هدفی مشخص نکرده اند. می گویند هر چه که شد خوب است! خودشان هم دقیقا نمی دانند چه می خواهند. هرچه برایشان پیش آید راضی خواهند بود.

برای خود هدف مشخص کرده اند اما باور ندارند که به هدفشان خواهند رسید. برای مثال قبولی پزشکی دانشگاه تبریز را می خواهند. اما ته دلشان می گویند یعنی می شود؟ اگر بشود چه می شود اما نه نمی شود! در واقع در ذهن شان باور ندارند که می توانند قبول شوند. هدف را بزرگ تر از خودشان می دانند و خود را لایق رسیدن به آن نمی دانند.

لیاقت واقعی ندارند. در رشته ها و دانشگاه های پر طرفدار ملاک قبولی، افرادی اند که لایق آن رشته و دانشگاه باشند. لیاقت واقعی در رفتار نشان داده می شود. صدای عمل به مراتب بلند تر از صدای گفتار است. اگر رفتار و تلاش تان به گونه ای باشد که افزایش تراز مورد نظرتان را بدست آورید، خواهید توانست موفقیت در کنکور را کسب کنید.

پس اگر روانشناسی دانشگاه شهید بهشتی، حقوق دانشگاه علامه، دندان پزشکی دانشگاه شیراز، مهندسی مکانیک دانشگاه شریف و هر رشته دیگری را بخواهید باید رفتار و عمل تان را شایسته قبولی در آن رشته کنید. باید به گونه ای رفتار کنید که در رشته و دانشگاه مورد نظرتان قبول شده اید. پس با مشخص کردن هدف و با اعتماد به نفس و داشتن دیدی مثبت تلاش کنید. باور داشته باشید که می توانید به آنچه که می خواهید، برسید. همچنین اهداف تان را خرد کنید. برای افزایش تراز مورد نظرتان برنامه ریزی درسی را طوری تنظیم کنید تا در هر آزمون آزمایشی کم کم به آن برسید.

برنامه ریزی درست و اصولی

داشتن برنامه ای مناسب که اصولی باشد یکی از مهم ترین عوامل موفقیت در افزایش تراز است. خیلی از داوطلبانی که نتیجه خوبی نمی گیرند بخاطر برنامه هایی است که برای خود می ریزند. برنامه هایی که اولا عملی نیست، ثانیا اصول برنامه ریزی در آن رعایت نده است. برای مثال روزی 15 الی20 ساعت را برای مطالعه در نظر می گیرند. اصلا قابل اجرا نیست و باعث دلزدگی آنها از درس می شود.

یکی از مهم ترین اصول برنامه ریزی درسی این است که تا زمان کنکور همه دروس یک الی دو بار مرور شوند. همه داوطلبان درس ها را یک بار مطالعه می کنند. اما موفقیت از زمانی شروع می شود که برای بار دوم و سوم آنها را مطالعه کنید. این تفاوت رتبه های برتر با دواطلبان دیگر است. برای کسب نتیجه بهتر حتما از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید. تا سرعت موفقیت در کنکور را چندین برابر کند.

جالب است بدانید اکثر کسانی که برای مشاوره کنکور به ما مراجعه می کنند، جزء فارغ التحصیلان سال های قبل هستند. چون نتیجه خوبی نگرفته اند دوباره برای برنامه ریزی درسی شان اقدام کرده اند. آنها می گویند اگر همان سال اول یک مشاوره تحصیلی برای کنکور داشتیم، دیگر نیازی نبود تا یک سال دیگر پشت کنکور بمانیم.

اهمال کاری در اجرای برنامه و نداشتن انضباط شخصی

دلیل بعدی عدم پیشرفت، نداشتن انضباط شخصی و اهمال کاری در اجرای برنامه است. بسیاری از افراد برنامه ای که برای خود ریخته اند یا برنامه ای که گرفته اند را اجرا نمی کنند. این برنامه ها هیچ گونه پیشرفتی برایشان حاصل نخواهد کرد. برنامه ای که قرار است فقط روی کاغذ نوشته شود و اجرا نشود، همان بهتر که اصلا ریخته نشود.

برای موفقیت در کنکور و افزایش تراز باید اعمال و رفتارتان را درست کنید. بعضی از افراد بازیگران کنکور هستند. کلاس های مختلفی ثبت نام میکنند. dvd های آموزشی تمام دروس را خریداری می کنند. معلمان خصوصی زیادی دارند و.. اما خودشان هیچ اقدامی نمی کنند. برنامه درسی برای کنکور لازم و ضروری است اما به تنهایی کاری را از پیش نخواهد برد. آنچه که مهم است اجرای برنامه است. اهمال کاری هایی که در اجرای برنامه در بلند مدت انجام می شود، انگیزه برای درس خواندن را در شما کاهش می دهد.

به یاد داشته باشید موفقیت یک شبه بدست نمی آید. پیشرفت تراز هم از این قاعده مستثنی نیست. افزایش تراز در کنکور کم کم ایجاد خواهد شد. فکر نکنید اگر یک روز برنامه درسی تان را اجرا نکنید دیگر پزشکی قبول نخواهید شد! اگر یک ماه، هر یک روز درمیان برنامه ریزی درسی را اجرا کنید، 15 روز را از دست خواهید داد. در اینصورت اگر 6 ماه تا کنکور مانده باشد، 3 ماه را از دست داده اید!

داوطلبی که رتبه اش 5000 یا 6000 می شود با داوطلبی که رتبه 1000 می شود شاید از نظر علمی تفاوتی با هم نداشته باشند. اما فرق آنها در اجرای کامل برنامه، تعداد مرور بیشتر و حل کتاب های تستی بیشتر است.

 

عدم کیفیت در مطالعه

این دلیل یکی از اساسی ترین دلیل پیشرفت نکردن دانش آموزان است. مطالعه بسیاری از افراد کمیت دارد اما کیفیت ندارد. یعنی آنها موقع مطالعه تمرکزشان پائین است. سرعت مطالعه خوبی ندارند. روش مطالعه شان غلط است. روش مطالعه خاص هر درس را هم بلد نیستند. علاقه به یادگیری ندارند و خیلی زود از درس خواندن خسته می شوند. همه اینها در کنار هم باعث می شود که کیفیت مطالعه تان از سطح بسیار پائینی برخوردار باشد.

برای مثال شما یک ساعت مطالعه می کنید، دوست تان هم یک ساعت. ممکن است تمرکز شما به نحوی باشد که در این یک ساعت فقط 30 دقیقه مطالعه مفید کرده باشید. ولی دوست تان 50 دقیقه مطالعه مفید کند. در انتهای روز شما و دوست تان هر دو 10 ساعت مطالعه کرده اید. اما کیفیت مطالعه دوست تان بیشتر از شما خواهد بود.

به همین شکل ساعات مطالعه مفید خودتان و دوست تان را تا روز کنکور حساب کنید. خواهید دید دوست تان چقدر از شما جلوتر خواهد افتاد. بسیاری از کسانی که شکایت می کنند افزایش ترازی نداریم، به همین علت است. نداشتن تمرکز هنگام مطالعه از اولین دلایل بی کیفیت بودن مطالعه است.

دلیل دیگر، سرعت مطالعه پائین است. فرض کنید با سرعت مطالعه فعلی تان تا روز کنکور می توانید زیست شناسی را دو بار بخوانید. اما اگر سرعت مطالعه تان را دو برابر کنید تا روز کنکور می توانید زیست را چهار بار بخوانید. در این حالت به جای اینکه رتبه تان 8000 شود می توانید رتبه 2000 را کسب کنید. پس برای افزایش کیفیت مطالعه حتما سرعت مطالعه تان را بالا ببرید.

همچنین با تقویت حافظه و اصلاح روش مطالعه کیفیت مطالعه تان به مراتب بیشتر خواهد شد. در فصل اول به طور کامل این موضوعات را آموزش داده ایم. می توانید در سایت پتانسیل آنها را مشاهده یا مقالات مرتبط با این موضوعات را مطالعه کنید. برای یادگیری آموزش های تکمیلی تر نیز می توانید از محصولاتی که با این موضوعات در سایت مرکز مشاوره تحصیلی پتانسیل موجود است، استفاده کنید.

آزمون های آزمایشی

مهم ترین سوال این است که هدف از آزمون های آزمایشی چیست؟ آزمون های آزمایشی قرار است چه چیزی را یاد بدهد؟ بهترین آزمون های آزمایشی کدام اند؟

آیا مهم ترین هدف آزمون های آزمایشی این نیست که بگوید نقاط ضعف و نقاط قوت تان چیست؟ درست است. همین است. مهم ترین هدف آزمون های آزمایشی این است که متوجه شوید در چه قسمت هایی کم کاری کرده اید، کجاها را کمتر خوانده اید و کجاها را بی کیفیت خوانده اید.

اما اکثر کسانی که در آزمون های آزمایشی در موسسات مختلف ثبت نام می کنند، هدف شان فقط رفتن به جلسه آزمون است. تا ببینند تراز و درصدشان چقدر می شود. و از آن فقط به عنوان معیاری برای تخمین رتبه کنکور استفاده می کنند. اما به فرض که درصد و تراز های تان را دیدید اما بعد از آن چه؟! مهم ترین نکته این است که حتما بعد از شرکت در آزمون زمانی را به تحلیل آن اختصاص دهید.

اگر بعد از هر آزمون آن را تحلیل نمی کنید، بدانید 4 ساعت از عمرتان را بی جهت تلف کرده اید. احتمالا روز هایی که آزمون می دهید خسته هستید. حس درس خواندن هم نخواهید داشت. وقتی نتایج هم آمد می بینید آن را خراب کرده اید و این روند همچنان ادامه خواهد داشت.

آزمون باید تحلیل شود. باید مشکل تان به صورت دقیق مشخص شود تا در آزمون بعدی از تکرار آن جلوگیری کنید. بسیاری از داوطلبان اشتباهاتی که در اولین جلسات آزمون های آزمایشی مرتکب می شوند تا آخرین آزمون ها تکرار می کنند. در کنکور هم همان اشتباهات را مرتکب می شوند و این یعنی ایجاد یک چرخه باطل. پس با تحلیل آزمون از تکرار اشتباهات پرهیز کنید. از مشاور تحصیلی تان بخواهید به شما کمک کند تا برنامه درسی تان را به گونه ای تنظیم کند که به سر فصل دروس آزمون ها برسید.

سوال های آزمون های آزمایشی، گنجینه مهمی هستند که می توانید برای حل دوباره آنها زمان بگذارید. اگر آزمون هایتان را درست تحلیل کنید در نهایت تا دو الی سه آزمون بعدی خواهید دید چقدر افزایش تراز داشته اید. در اینصورت به درصدهای لازم برای تراز مورد نظرتان هم نزدیک تر می شوید.

عجول بودن و نداشتن صبر

جامعه و زمانه امروز ایجاب می کند که همه افراد به دنبال راهکارهای سریع هر چیزی باشند. همه دنبال سریع به نتیجه رسیدن هستند. سریع موفق شدن. سریع لاغر شدن. سریع زبان انگلیسی یاد گرفتن و هر چیز دیگری. در این میان خیلی از افراد نیز از این موضوع سوء استفاده می کنند و فقط منافع مالی خودشان را در نظر می گیرند. اما واقعیت این است که هر چیزی نیازمند زمان است.

کاشتن یک دانه در دل خاک نیازمند زمان است تا به قدر کافی رشد کند و از دل خاک بیرون بیاید. بسیاری از داوطلبان دانه را در دل خاک می کارند. مرتب به آن آب می دهند و آن دانه رشد می کند. حتی زمانی که در خاک است هم در حال رشد کردن است.

بسیاری از افراد چون رشد دانه شان را نمی توانند ببینند، گمان می کنند دانه هیچ رشدی نکرده. دیگر بیخیال مراقبت و رسیدگی به آن می شوند.

این مثال مشابه افزایش تراز خیلی از داوطلبان است. اگر صبور باشید و مداوم تلاش کنید و روندتان را اصلاح کنید، نتیجه را خواهید دید. شاید نتوانید پیشرفت خود را احساس کنید اما اگر بیشتر صبوری کنید خواهید دید که ترازتان افزایش خواهد یافت و به تراز مورد نظرتان نزدیک می شوید.

انتظار نداشته باشید در عرض یک الی دو هفته سریع پیشرفت کنید و شاهد افزایش تراز در کنور آزمایشی تان باشید، بلکه با گذشت حداقل دو الی سه ماه است که می توانید بخشی از پیشرفت خود را ببینید.

متاسفانه خیلی از داوطلبانی که در آزمون های آزمایشی شرکت می کنند، وقتی از آزمون ها نتیجه خوبی نمی گیرند دیگر به آنها ادامه نمی دهند. یا خود را به مریضی می زنند و در خانه می مانند و یا در جلسات آزمون تقلب می کنند! در واقع با انجام چنین کارهایی صورت مسئله را پاک می کنند. و به حل مسئله هیچ کمکی نخواهد کرد. بهتر است با خود واقعی تان روبه رو شوید و بدانید: ” آئینه چون نقش تو بنمود راست، خود شکن آئینه شکستن خطاست” پس عجله را به طور کامل کنار بگذارید و در مسیر پیشرفت خود صبور باشید تا موفقیت در کنکور را نصیب خود کنید.

آزمون آنلاین برترین سایت ارائه آزمون در ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

مقالات
آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش چهارم )

آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش چهارم )   مرحله ی تفکر: در مرحله تفکر، با فکر کردن به آموخته های خود، به آن ها مفهوم می دهیم. همچنین با معنا بخشی به متون خوانده شده، به تثبیت حافظه کمک می کنیم. به عنوان مثال بین …

مقالات
آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش سوم )

آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش سوم ) نکات مطالعه برای کنکور – روش مطالعه پس ختام ( PQ4R) یکی از روش های صحیح مطالعه برای کنکور، روش مطالعه پس ختام ( PQ4R) است. این روش یکی از روش های مطالعه موثر، جهت افزایش بازدهی است. …

تماس با خط 1
تماس با خط 2