مقاله ترمیم معدل از آزمون آنلاین

مقالات

مقاله ترمیم معدل از آزمون آنلاین

بحث ترمیم معدل از آنجایی شروع شد، که سوابق تصیلی و امتحانات نهایی بر روی رتبه کنکور تاثیر گذار شدند. خیلی از دانش آموزان، امتحانات نهایی را جدی نمی گرفتند. می گفتند: ما فقط برای کنکور می خوانیم. همین قدر کافی است. در همین یکسال درس ها را جمع می کنیم و جلو می بریم. دیگر برای چه وقت مان را برای امتحانات نهایی صرف کنیم!

همین موضوع باعث شد خیلی از رتبه ها بعد از تاثیر گرفتن رتبه کنکور از نمرات امتحانات نهایی و سوابق تحصیلی، جابه جا شود. خیلی از کسانی که روی کنکورشان انرژی گذاشته بودند و نمرات امتحانات نهایی شان زیاد خوب نبود، نتیجه دلخواه شان را نگرفتند. به همین خاطر اعتراض ها زیاد شد. سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش هم تصمیم گرفتند برای جبران امتحانات نهایی، طرحی برنامه ریزی کنند.

به این شکل که اگر کسی نمره خوبی در درس شیمی، فیزیک، ادبیات و عربی نگرفته است، دوباره امتحان دهد تا نمره بد قبلی را، جبران کند. تا این لحظه که این بخش را توضیح می دهیم، سوابق تحصیلی و نمرات امتحانات نهایی تاثیر مثبت بر روی رتبه شما در کنکور دارد نه تاثیر مستقیم.
تاثیر مثبت

تاثیر مثبت به این معناست که سازمان سنجش درصد هایی را که در کنکور بدست می آورید، تبدیل به تراز می کند و آن تراز را تبدیل به درصد می کند. مثلا می گویند سوابق تحصیلی 25% رتبه کنکور است. یعنی 75% نتیجه نهایی و تراز نهایی تان در کنکور همان درصد هایی است که در کنکور بدست آوردید. مثلا ترازتان در کنکور ده هزار است. این ده هزار را ضرب در 75% می کنند که می شود 7500 . بعد نمرات امتحانات نهایی تان را هم تبدیل به تراز می کنند. مثلا آن هم می شود 8000 . نمرات امتحانات نهایی که ترازش شد 8000 را ضرب در 25% می کنند. میشود 2000. در مجموع 7500 که تراز کنکورتان بود و 2000 هم که 25% تراز امتحانات نهایی بود. حالا 7500 را به اضافه 2000 می کنند که می شود 9500. تراز شما می شود 9500.

نکته ای که وجود دارد این است که درصد هایی که به تنهایی در کنکور زده بودید، ده هزار بود. حالا که با امتحانات نهایی تان شد 9500، اگر کنکورتان را خالی می دادید و بحث امتحانات نهایی وسط نبود ترازتان ده هزار بود. ولی چون امتحانات نهایی تان نمره خوبی نشده و با کنکورتان جمع شده 9500 شده. حالا سوال این است که کدام شان بهتر است؟ بدون شک ده هزار بهتر است! اگر تاثیر مثبت باشد 9500 را در نظر نمی گیرند و می گویند ترازتان همان ده هزار است و ما اصلا کاری به امتحانات نهایی تان نداریم. این می شود تاثیر مثبت
تاثیر مستقیم

اما تاثیر مستقیم چیست؟ این است که می گویند ترازتان ده هزار بوده و کاری به آن نداریم. ما با آن 75% و 25% کار داریم. یعنی 9500 مد نظر است و آن را برایتان در نظر می گیریم. امیدواریم متوجه شده باشید که فرق میان تاثیر مثبت و تاثیر مستقیم چیست.

اگر تاثیر مثبت باشد، آیا ارزش دارد که وقت بگذارید برای اینکه امتحان مجدد دهید؟ و همان درس ها را به شکل تشریحی بخوانید؟ من به شخصه این کار را نخواهم کرد! ممکن است شما به ترمیم معدل نیاز داشته باشید. اما من می گویم که حالا دیگر آن امتحانات تمام شده و من دیگر تمام انرژی ام را روی کنکورم می گذارم. این در حالتی است که تاثیر مثبت باشد.

اما اگر تاثیر مستقیم باشد، بله ارزش دارد که نمرات امتحانات نهایی را که مثلا معدل 14 شده را دوباره بخوانید و تبدیل به 19 کنید. این خوب است در صورتی که تاثیر مستقیم باشد. اما اگر تاثیر مثبت باشد، معدل تان هم نسبتا خوب است، دیگر ارزشش را ندارد.

نکات مهم ترمیم معدل

چند نکته مهم در رابطه با ترمیم معدل وجود دارد که جزء سوالات متداول دانش آموزان هم هست.

* آیا باید نمره خاصی داشته باشیم تا در ترمیم معدل شرکت کنیم؟

-خیر نیاز به نمره خاصی نیست و هر نمره ای داشته باشید می توانید این کار را کنید.

* در چند درس می توانیم شرکت کنیم؟

– تا این لحظه که این بخش تهیه شده، محدودیتی نیست. اما ممکن است بعدا برای آن محدودیتی قرار دهند.

* هزینه شرکت در ترمیم معدل چقدر است؟

– حدود 20 تا 25 هزار تومان است. که هزینه دقیق تر آن را می توانید از سایت آموزش و پرورش پیگیری کنید.

* کجا باید ثبت نام کنیم و زمان ثبت نام آن کی است؟

– ترمیم معدل معمولا در مدارس بزگسالان صورت می گیرد. اما بهتر است از معاون یا مدیر مدرسه تان بپرسید که در منطقه شما، کجا ثبت نام می کنند. معمولا در مدارس دولتی و مدارس بزگسالان این اتفاق می افتند.

* اگر نمره ام پایین تر شد چه؟

– اگر مثلا فیزیک تان 17 بوده و بعد از شرکت در ترمیم معدل 15 شد، نمره بالاتر را حساب می کنند. همان 17.

* برای کسی که قصد رفتن به خارج از کشور را دارد خوب است؟

– نکته بسیار مهمی وجود دارد اینکه نمره ای که در ترمیم معدل بدست می آورید، باعث تغییر نمرات مدرک دیپلم و معدل تان نمی شود. بلکه فقط بر کنکور تاثیر گذار است. یعنی اگر چنین فکر می کنید که در امتحان ترمیم معدل شرکت کنید تا مدرک دیپلم تان را عوض کنید، اشتباه است. فقط بر سوابق تحصیلی و کد سوابق تحصیلی که برای کنکورتان می گیرید، تاثیر گذار است. برای رفتن به خارج از کشور، فقط مدرک دیپلم و ریز نمرات را در نظر می گیرند.
جمع بندی

بعنوان جمع بندی باید بگوییم که مطالب این بخش مربوط به این برهه زمانی است. ممکن است قوانین کمی عوض یا جابجا شود. شاید این طرح را به طور کلی بردارند! اگر تغییراتی در قوانین ترمیم معدل بوجود آمد، سعی می کنیم این فایل را دوباره به روز رسانی کنیم. با اینحال اگر همچنان سوال و ابهامی در زمینه ترمیم معدل دارید، می توانید از طریق مسئولین مربوطه در آموزش و پرورش و مدرسه تان دقیق تر پیگیری کنید. انشالله که بتوانید بهترین نتیجه را در امتحانات نهایی در بحث ترمیم معدل و کنکورتان بگیرید. امیدواریم کمک کرده باشیم تا با دید بازتری تصمیم به انجام این کار بگیرید.

 

آزمون آنلاین برترین سایت ارائه آزمون در ایران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات
چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم

چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ یکی از دغدغه های داوطلبان کنکوری در گروه های آزمایشی ریاضی و تجربی درس فیزیک میباشد درسی استدلالی و نیز محاسباتی که اکثر دانش آموزان از آن هراس دارند و معمولا درصد پایینی در آن کسب میکنند. اما نکاتی ساده و کاربردی وجود دارد …

مقالات
آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش چهارم )

آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش چهارم )   مرحله ی تفکر: در مرحله تفکر، با فکر کردن به آموخته های خود، به آن ها مفهوم می دهیم. همچنین با معنا بخشی به متون خوانده شده، به تثبیت حافظه کمک می کنیم. به عنوان مثال بین …

مقالات
آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش سوم )

آشنایی با روشهای صحیح مطالعه در آزمون آنلاین ( بخش سوم ) نکات مطالعه برای کنکور – روش مطالعه پس ختام ( PQ4R) یکی از روش های صحیح مطالعه برای کنکور، روش مطالعه پس ختام ( PQ4R) است. این روش یکی از روش های مطالعه موثر، جهت افزایش بازدهی است. …

تماس با خط 1
تماس با خط 2